Skip to content

128 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2019

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block3907
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
22%
Improvement Value:$244,400
78%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+0.2%
2024$10,466-0.4%
2023$10,510+3.0%
2022$10,203+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

DeedBook 14650, Page 40918

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

SaleMulti
$85,000

From:

To:

DeedBook 14511, Page 55458Recorded10/30/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel