Skip to content

204 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block3907
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
23%
Improvement Value:$234,100
77%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+0.2%
2024$10,114+16.5%
2023$8,681+1.8%
2022$8,523+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,208DeedBook 15703, Page 4776Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 15703, Page 4776

Property Sale

Sale
$399,990
Sq Ft2,208DeedBook 15125, Page 66786Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$2,550,000
DeedBook 14568, Page 10724

Property Built

Built

Year Built: 2019