Skip to content

208 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2019

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block3907
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
26%
Improvement Value:$189,900
74%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+1.6%
2024$8,521-0.4%
2023$8,556+1.8%
2022$8,401+283.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

DeedBook 15596, Page 22413

Property Sale

Sale
$274,500

To:

DeedBook 14727, Page 3460Recorded1/18/2020

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724

Property Built

Built

Year Built: 2019