Skip to content

8 Oakview Drive EastEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block3909
Lot46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,274
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
25%
Improvement Value:$183,100
75%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+0.2%
2024$8,142-0.4%
2023$8,176+1.8%
2022$8,028+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 13096, Page 1174

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12041, Page 58389

Property Built

Built

Year Built: 1979