Skip to content

494 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block5401
Lot61
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,270
Acreage3.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
28%
Improvement Value:$175,700
72%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+0.2%
2024$8,223-0.4%
2023$8,257+1.8%
2022$8,107+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975