Skip to content

5061 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$98,900
Last Sale Date
Feb 26, 1992

Property Information

Block4001
Lot76
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,146
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
44%
Improvement Value:$86,300
56%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+0.2%
2024$5,139-0.4%
2023$5,161+1.8%
2022$5,067+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$98,900

To:

Sq Ft1,146DeedBook 5333, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1991