Skip to content

6135 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block5202
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,144
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
31%
Improvement Value:$106,600
69%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,169+6.1%
2024$4,871-0.4%
2023$4,892+1.8%
2022$4,803+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6871, Page 50696

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 6508, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1998