Skip to content

5042 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$210,100
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block4005
Lot128
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,384
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
23%
Improvement Value:$182,200
77%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,922+0.2%
2024$7,908-0.4%
2023$7,941+1.8%
2022$7,797+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,100

To:

Sq Ft2,384DeedBook 14079, Page 34315

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 12248, Page 8016

Property Sale

Sale
$181,890
DeedBook 6991, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1999