Skip to content

5022 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block4005
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,670
Acreage4.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
41%
Improvement Value:$114,000
59%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+0.2%
2024$6,472-0.4%
2023$6,499+1.8%
2022$6,381+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 15061, Page 46458

Property Sale

Sale
$122,001

To:

DeedBook 7614, Page 34473

Property Sale

Sale
$410,563

To:

DeedBook 6274, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1970