Skip to content

5036 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block4005
Lot134
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,636
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
27%
Improvement Value:$151,200
73%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+0.2%
2024$6,934-0.4%
2023$6,963+1.8%
2022$6,836+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,636DeedBook 13311, Page 40179

Property Sale

Sale
$171,065
DeedBook 7403, Page 15373

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 7343, Page 3345

Property Built

Built

Year Built: 2002