Skip to content

5003 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block4005
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,008
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
40%
Improvement Value:$79,600
60%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,464+0.2%
2024$4,456-0.4%
2023$4,475+1.8%
2022$4,394+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 13995, Page 70541

Property Built

Built

Year Built: 1970