Skip to content

60 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block4005
Lot207
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,252
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
17%
Improvement Value:$258,800
83%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+0.2%
2024$10,473-0.4%
2023$10,516+31.9%
2022$7,975+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 15040, Page 39935

Property Sale

Sale
$153,947

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 13724, Page 12066Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 12554, Page 18203

Property Sale

Sale
$177,415

To:

DeedBook 6769, Page 42

Property Sale

Sale
$119,100

To:

Property Built

Built

Year Built: 1999