Skip to content

106 Del Mar CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2009

Property Information

Block4005
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,404
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
31%
Improvement Value:$119,100
69%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,816+0.2%
2024$5,805-0.4%
2023$5,830+1.8%
2022$5,724+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7481, Page 62436

Property Sale

Sale
$116,300
DeedBook 5930, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1996