Skip to content

18 Ninth AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block3501
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,612
Acreage4.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
39%
Improvement Value:$120,500
61%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+0.2%
2024$6,612-0.4%
2023$6,640+1.8%
2022$6,519+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 14863, Page 49752

Property Built

Built

Year Built: 1973