Skip to content

18 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2008

Property Information

Block4005
Lot60
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,643
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
21%
Improvement Value:$203,800
79%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,647+0.2%
2024$8,631-0.4%
2023$8,667+1.8%
2022$8,510+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$196,900
DeedBook 6008, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1996