Skip to content

118 Bonita DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block4006
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,869
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
25%
Improvement Value:$166,700
75%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+0.2%
2024$7,476-0.4%
2023$7,507+1.8%
2022$7,371+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,869DeedBook 13668, Page 64077

Property Sale

Sale
$172,685
DeedBook 6241, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1997