Skip to content

128 Bonita DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block4006
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,028
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
25%
Improvement Value:$162,100
75%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+0.2%
2024$7,235-0.4%
2023$7,265+1.8%
2022$7,133+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 13824, Page 62252

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 7771, Page 65074

Property Sale

Sale
$160,865
DeedBook 6592, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1999