Skip to content

132 Bonita DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block4006
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,176
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
22%
Improvement Value:$191,800
78%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,244+0.2%
2024$8,229-0.4%
2023$8,264+1.8%
2022$8,114+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 15789, Page 32584

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 7459, Page 49295

Property Sale

Sale
$171,990
DeedBook 6628, Page 176

Property Sale

Sale
$77,800
DeedBook 6545, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1999