Skip to content

9 Coronado LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block4007
Lot100
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,718
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
28%
Improvement Value:$143,500
72%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648+0.2%
2024$6,636-0.4%
2023$6,663+1.8%
2022$6,543+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 14412, Page 20191Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 13944, Page 47473Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 13822, Page 61361Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 12400, Page 77192

Property Sale

Sale
$154,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1995