Skip to content

310 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block4007
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,416
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
39%
Improvement Value:$96,100
61%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+0.2%
2024$5,273-0.4%
2023$5,295+1.8%
2022$5,199+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 7805, Page 79386

Property Built

Built

Year Built: 1972