Skip to content

5 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block4007
Lot71
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
23%
Improvement Value:$185,500
77%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+0.2%
2024$8,059-0.4%
2023$8,092+1.8%
2022$7,946+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 13459, Page 44087

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 6941, Page 79504

Property Built

Built

Year Built: 1999