Skip to content

137 Bonita DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block4007
Lot94
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
25%
Improvement Value:$163,800
75%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,342+0.2%
2024$7,329-0.4%
2023$7,359+1.8%
2022$7,226+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$366,000

To:

DeedBook 15070, Page 49143

Property Sale

Sale
$323,500

To:

DeedBook 12400, Page 77174

Property Sale

Sale
$173,975

To:

Property Sale

Sale
$36,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1997