Skip to content

17 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block4008
Lot147
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,942
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,100
24%
Improvement Value:$166,800
76%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+0.2%
2024$7,146-0.4%
2023$7,177+1.9%
2022$7,042+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft1,942DeedBook 7707, Page 32877

Property Built

Built

Year Built: 1995