Skip to content

23 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block4008
Lot150
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,902
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
25%
Improvement Value:$163,300
75%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+0.2%
2024$7,292-0.4%
2023$7,322+1.8%
2022$7,190+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,902DeedBook 15191, Page 12325

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 14317, Page 55548Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,902DeedBook 13627, Page 44899Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7577, Page 13733

Property Built

Built

Year Built: 1996