Skip to content

11 Canale DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Industrial

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Sep 29, 1999

Property Information

Block405
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4E

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage---
Acreage8.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$613,500
28%
Improvement Value:$1,586,500
72%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,788+0.2%
2024$73,656-0.4%
2023$73,964+1.8%
2022$72,622+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000

To:

DeedBook 6572, Page 263

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 5867, Page 255