Skip to content

5071 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block4101
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,032
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,500
37%
Improvement Value:$95,500
63%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,098+0.2%
2024$5,089-0.4%
2023$5,110+1.8%
2022$5,018+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,900

To:

Sq Ft1,032DeedBook 7012, Page 10326

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5713, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1994