Skip to content

5023 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1900

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block3201
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,112
Acreage9.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
61%
Improvement Value:$62,500
39%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+0.2%
2024$5,364-0.4%
2023$5,386+1.8%
2022$5,288+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900