Skip to content

6 Pierce RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block5422
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,018
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
22%
Improvement Value:$170,500
78%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+0.2%
2024$7,315-0.4%
2023$7,346+1.8%
2022$7,213+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft2,018DeedBook 13425, Page 27898

Property Sale

Sale
$195,590
DeedBook 7623, Page 39307

Property Built

Built

Year Built: 2003