Skip to content

5106 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block4102
Lot34
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$133,600
78%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,749+0.2%
2024$5,738+3.7%
2023$5,534+1.8%
2022$5,433+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 15187, Page 11174

Property Built

Built

Year Built: 1970