Skip to content

303 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block4103
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,964
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
27%
Improvement Value:$164,800
73%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+0.2%
2024$6,545-0.4%
2023$6,573+1.8%
2022$6,453+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 14504, Page 52943

Property Sale

Sale
$96,600

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 13898, Page 26814Recorded5/8/2015

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 7108, Page 48024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5840, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1991