Skip to content

5052 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jun 7, 1996

Property Information

Block4103
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,932
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,100
26%
Improvement Value:$176,600
74%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,972+0.2%
2024$7,958-0.4%
2023$7,991+1.8%
2022$7,846+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5993, Page 135

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5533, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1991