Skip to content

106 Glenrock RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block4105
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
16%
Improvement Value:$247,200
84%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+12.5%
2024$8,562-0.4%
2023$8,599+1.9%
2022$8,438+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 15592, Page 21168

Property Sale

Sale
$281,135

To:

DeedBook 7806, Page 79539

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 7581, Page 15996