Skip to content

405 Snow Fox RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block5217
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
22%
Improvement Value:$212,800
78%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+0.2%
2024$9,140-0.4%
2023$9,178+1.8%
2022$9,012-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 15302, Page 47607

Property Sale

Sale
$357,990
DeedBook 12673, Page 74493

Property Sale

Sale
$81,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 11931, Page 8509