Skip to content

102 Lyons CourtPleasantville, NJ 08232

Built 1948

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block4201
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
33%
Improvement Value:$60,300
67%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,002+0.2%
2024$2,996+8.6%
2023$2,759+2.0%
2022$2,704+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft872DeedBook 15354, Page 64678

Property Built

Built

Year Built: 1948