Skip to content

5 Edwards AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block2204
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage858
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
31%
Improvement Value:$57,000
69%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,777+0.2%
2024$2,772-0.4%
2023$2,784+1.8%
2022$2,733+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft858DeedBook 15592, Page 21098

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft858DeedBook 7154, Page 18218

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft858DeedBook 7035, Page 19660

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft858DeedBook 6579, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940