Skip to content

215 Toulon AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1925

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 23, 1999

Property Information

Block4208
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$103,500
66%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259+0.2%
2024$5,250-0.4%
2023$5,272+1.8%
2022$5,176+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 6558, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1925