Skip to content

1004 Bay DrivePleasantville, NJ 08232

Built 1929

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block4213
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
68%
Improvement Value:$65,000
32%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+0.2%
2024$6,863-0.4%
2023$6,892+1.8%
2022$6,767+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929