Skip to content

202 Genoa AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2012

Property Information

Block4210
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
23%
Improvement Value:$188,000
77%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+0.2%
2024$7,879-0.4%
2023$7,913+1.9%
2022$7,765+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928