Skip to content

204 Genoa AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1925

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block4210
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
59%
Improvement Value:$45,500
41%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,760+0.2%
2024$3,753-0.4%
2023$3,769+1.8%
2022$3,700+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$312,500

To:

Sq Ft1,556DeedBook 12738, Page 5669

Property Built

Built

Year Built: 1925