Skip to content

7025 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block4213
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SF APARTMENTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,037
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
28%
Improvement Value:$119,800
72%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,581+0.2%
2024$5,571-28.8%
2023$7,827+1.8%
2022$7,685+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft3,037DeedBook 14792, Page 25893Recorded5/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920