Skip to content

208 Cordova AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1925

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block4213
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$55,300
53%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,532+0.2%
2024$3,525-0.4%
2023$3,540+1.8%
2022$3,476+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 13361, Page 66709

Property Built

Built

Year Built: 1925