Skip to content

1512 Bay DrivePleasantville, NJ 08232

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block4218
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,876
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
37%
Improvement Value:$247,400
63%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+10.2%
2024$11,879-0.4%
2023$11,928+1.8%
2022$11,712+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,876DeedBook 15506, Page 46188Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 15506, Page 46188

Property Built

Built

Year Built: 1930