Skip to content

114 Dunlin LanePleasantville, NJ 08232

Built 2009

Last Sale Price
$292,255
Last Sale Date
Jan 22, 2009

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0008
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
15%
Improvement Value:$137,300
85%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,444+0.2%
2024$5,434-0.4%
2023$5,457+1.8%
2022$5,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,255

To:

Sq Ft2,352DeedBook 12939, Page 5693

Property Built

Built

Year Built: 2009