Skip to content

135 Dunlin LanePleasantville, NJ 08232

Built 2012

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0049
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
25%
Improvement Value:$114,500
75%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,135+0.2%
2024$5,126-0.4%
2023$5,147+1.8%
2022$5,054+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 13426, Page 28412

Property Built

Built

Year Built: 2012