Skip to content

208 Florence AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block4212
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
32%
Improvement Value:$107,900
68%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+0.2%
2024$5,323-0.4%
2023$5,346+1.8%
2022$5,249+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
Sq Ft1,608DeedBook 15416, Page 16276Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$174,000

To:

DeedBook 15416, Page 16276

Property Built

Built

Year Built: 1930