Skip to content

213 Mallard LanePleasantville, NJ 08232

Built 2009

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Sep 20, 2012

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0100
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
26%
Improvement Value:$137,200
74%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+0.2%
2024$6,184-0.4%
2023$6,210+1.8%
2022$6,097+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft2,352DeedBook 13493, Page 60201

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$364,370
DeedBook 12909, Page 80168