Skip to content

304 Sanderling LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0111
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
25%
Improvement Value:$142,400
75%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+0.2%
2024$6,358-0.4%
2023$6,384+1.8%
2022$6,269+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$191,500

To:

Sq Ft2,368DeedBook 14616, Page 28837

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 13414, Page 21840

Property Built

Built

Year Built: 2012