Skip to content

8029 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block4305
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class10
Description2S HOTEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,810,100
66%
Improvement Value:$942,200
34%
Total Assessment$2,752,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,235-6.6%
2024$98,766-0.4%
2023$99,179+1.8%
2022$97,380+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,500,000

To:

DeedBook 15537, Page 2603Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$2,250,000

To:

DeedBook 13428, Page 29143

Property Sale

Sale
$2,825,000

To:

DeedBook 6326, Page 94