Skip to content

121 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Dec 17, 1991

Property Information

Block7902
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
54%
Improvement Value:$63,600
46%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,639+0.2%
2024$4,630-0.4%
2023$4,650+1.8%
2022$4,565+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5310, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1975