Skip to content

230 Virginia AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block5101
Lot172
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,576+0.2%
2024$1,574-0.4%
2023$1,580+1.8%
2022$1,551+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

To:

DeedBook 14987, Page 23002

Property Sale

Sale
$333,000

To:

DeedBook 13439, Page 34585

Property Sale

Sale
$333

To: